ANASAYFA | YARDIM
          
ÜCRETSİZ FİRMA EKLE FİRMALAR MARKALAR FUARLAR ÜRÜNLER SPOT ÜRÜNLER BÜLTEN
İMALAT MODEL VE TASARIM TOPTAN SATIŞ PERAKENDE SATIŞ AYAKKABI PAZARLAMA MALZEMECİ SAYACI SARAÇ
TABAN ÜRETİM MAKİNA ÜRETİM MAKİNA SATIŞ DERİ ÜRETİM DERİ SATIŞ ÇANTA AYAKKABI AKSESUAR KALIP ÜRETİM
AMBALAJ ÖĞRENCİ HİZMET KİMYA LABORATUAR LOSTRA
Kullanıcı :
Şifre :
Kurumsal üyelik için tıklayın.
Bireysel üyelik için tıklayın.
Şifremi Unuttum.
Haberler
Firmalar (Alfabetik)
Sektörden Haberler
Dernek, Oda ve Okullar
Basında BİZ
Hakkımızda
Bize Ulaşın
 

Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/turkiyea/public_html/doviz.php on line 14

Warning: file_get_contents(http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/turkiyea/public_html/doviz.php on line 14
$ Alış : $ Satış :
€ Alış : € Satış :
Kaynak : TCMB
GOLD Üyelik DEMO
 
Aykut BÜYÜKEKŞİ Yazıyor...
DERİ KESİMİNİN İNCELİKLERİ
10.03.2009
Bu konu ile ilgili Bu konuya Yazıcıya Gönder

DERİ KESİMİNİN İNCELİKLERİ

Ayakkabı sektörünün değerli mensupları ve TurkiyeAyakkabi.com'un saygıdeğer okurları,

Bugün sizlere deri kesiminde dikkat edilmesi gereken konulardan bahsetmek istiyorum.

Sizlerin de bildiği üzere piyasada 2 çeşit deri kesim şekli vardır:

  1. Öncelikle derinin sırtından yüz parçalarını almak, ve derinin kalan yerlerinden daha küçük ve göz önünde olmayan parçalarını (gamba, fileto gibi) almak
  2. Parçanın alındığı yere bakılmaksızın sıradan çift alarak tüm parçaları kesmek.


Her iki sistemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Örneğin 1.sistemde siyah derilerde çok fazla problem olmamasına rağmen özellikle taba,fındık gibi renklerde deri kanadının üzerinde olabilecek abrajlar nedeniyle parçalar arasında renk uyumsuzluklarıyla karşılaşmak çok rastladığımız bir durum. Aynı şekilde, dolaplı derilerde de parçalar arasında görünüm farklılıkları olabilir ve ayakkabı görüntüsünde uygunsuzluklara neden olabilir. Bununla birlikte, derinin en sağlam yerinden ayakkabıda en çok zora gelen, en göz önünde bulunan parça yani yüz parçası kesildiği için ayakkabılar hem daha dayanıklı olacak hem daha güzel görünümlü ayakkabılar çıkacak, ve fire de daha az olacaktır.

 

2.sistemde ise keserken ayakkabı üzerindeki parçalar aynı civardan kesildiği için renk ve baskı farklılıkları minimum olacak, buna karşılık karın ve koltukaltı kısımlarından da yüz parçaları alınmak zorunda kalınacağı için hem ayakkabının mukavemetinde hem de görünümünde sorunlarla karşılaşılabilecektir. Ayrıca fire de 1.sisteme göre daha fazla olacaktır.  

Ayakkabı sektöründe genelde 1.sistemin kullanıldığını biliyoruz. Halbuki değişik durumlarda değişik kesim sistemleri kullanarak istediğimiz neticeye daha kolay ulaşabiliriz. Peki hangi sistemi kullanacağımıza nasıl karar vereceğiz?

Tahmin edebileceğiniz gibi, siyah düz analin derilerde abraj gibi bir problemin olmamasından dolayı 1.sistemi tercih etmek daha mantıklı. Böylece derinin en kuvvetli yerinden yüz alarak muhtemel boşalma risklerinden kurtuluruz; ayrıca ayakkabı yüzünde yara, ispire, vs. deri kusurları bulunma ihtimalini de azaltmış oluruz.

Renkli ve dolaplı derilerde 2.sistemi kullanmanın bazı avantajları olduğunu söylemiştik. 1.sistemi kullanmayı düşünürsek bu durumda ortaya çıkacak renk ve cilt farklılıkları öncelikle kesim işlemi bittikten sonra tüm takımı kalite kontrolden geçirerek ve benzer parçaları çiftleyerek, daha sonra da finisaj aşamasında kalifiye elemanlarla iyi bir finisaj işlemiyle giderebiliriz. Burada hem kalite kontroldeki hem de finisajdaki personelin tecrübeli ve kalifiye elemanlar olması çok önemli.

  

 

         Ayrıca, keseceğimiz modele göre dericimizle irtibat kurmayı ve istişare halinde eldeki imkânlardan en iyi şekilde faydalanmayı, ayrıca finisaj konusunda da finisaj malzemesi aldığınız firmalarla sürekli diyalog halinde olmanızı da tavsiye ederim. Böylece yan sanayi-imalatçı işbirliği de daha verimli bir çalışma sağlanmış olacaktır.

         Hali hazırda sektörümüzün en büyük problemlerinden olan verimli çalışma konusunda daha önceden de vurguladığım çalışmalarımız devam etmekte. Kesim konusunda da aynı şekilde fire oranlarını düşürmek için gayret göstermekteyiz. Çalışmalarımız netice verdikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Herkese hayırlı ve bol kazançlar diliyorum..

Aykut Büyükekşi  

Bu konu ile ilgili Bu konuya Yazıcıya Gönder
Aykut BÜYÜKEKŞİ'ın DİĞER YAZILARI
İnsan Kaynakları ve Şirket içi Eğitim
Verimlilik Örneklerine Devam ...
Verimlilik Çalışmalarımıza Bir Örnek
EĞİTİMSİZ VERİMLİLİK OLUR MU?
BAŞKA BİR ÇÖZÜM BULAMAZ MIYIZ?
İnsanın Üzerinde Taşıdığı Değil, İnsanı Üzerinde Taşıyan Ürün : AYAKKABI
Tüm Hakları Saklıdır © 2006. TurkiyeAyakkabi.com
İletişim : info@turkiyeayakkabi.com